picker

Select Your Style

Choose your layout

Color scheme

  • ortidonti_400x34

Ortodonti (Tel Tedavisi)

Ortodonti, Tel Tedavisi hakkında bilgiler.

Ortodonti (Tel Tedavisi)

Ortodonti kelimesi, Yunanca’da Ortho “düzgün” ve Odons “diş” kelimelerinden oluşmaktadır. Kelime anlamından da kolaylıkla anlaşıldığı üzere ortodonti; çapraşık dişlerin düzeltilmesi ve çene kemiği ile dişlerin doğru yerde ve doğru konumda yerleşmesi

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, Çene ve yüz bölgesindeki bozukluklarının teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

Erken dönemde, olası bir anomalinin önlemesi, ilerleyen dönemlerde ise oluşmuş olan anomalilerin düzeltilmesine yönelik “ortodonti” tedavileri uygulanmaktadır.

Erken yaşta başlanılan ortodontik tedavi, küçük çocuklarda çene gelişimine yardım ederek dişlerin doğru pozisyonlarda olmalarına yardımcı olur. Yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesini sağlar.

Ortodontik bozuklukların nedenleri nelerdir?

Beslenme Bozuklukları.Ağızdan Nefes Alma.Parmak Emme.Yalancı Emzik kullanımı.Uyurken sürekli aynı tarafta yatmak.Diş sıkma, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar.Süt dişlerinin erken kaybı.Dişeti problemlerine bağlı diş düzensizlikleri.Diş kaybına bağlı olarak meydana gelen düzensizlikler.20 yaş dişlerinin öndeki dişleri sıkıştırmasına bağlı düzensizlikler.Genetik olarak yatkınlık.

Hormonal düzensizlikler, sistemik hastalıklar.

Ortodontik bozuklukların ipuçları nelerdir?

Çapraşıklık, yanlış konumlanmış veya sürmemiş dişler.Aşırı ilerde veya geride konumlanmış çene.Yanak ısırma ve dudak ısırma.Önde konumlanmış dişler.Alt ve üst dişlerin temas etmemesi veya anormal bir şekilde kapanması.Dengeli olmayan yüz görünümü.

Kaynak : http:www.whitedent.net

Class Activities

Category:

Date : 01 Ara 2017

To Top